2013. július 31., szerda

20.nap Tuk-Tuk

Éjszaka megint az egér miatt kellett riadót fújnom. Tomi ezúttal aktívabban, orángutánokat megszégyenítö dübörgéssel, karcsapkodással és huhogással űzte el az egeret, miután gyorsan kipattant az ágyból.  Sajnos a siker csak ideiglenes volt, ugyanis amint visszafeküdt, az egér - szerintem társaival - tèrt vissza, mivel a szoba minden szegletèből ès falából mocorgást hallottam. Így éjszaka nekem nem sok alvás jutott. A fejlámpa sem segített, csak a hajnal. N.
 
A nap nagy részében féloldalasan ülve (gyógyult a hátsóm) bámultam a tavat. Ni sem volt tevékeny, a mobilomon szöszögött. Mindössze egy órányi sétára telt ma energiánkból.


Mindketten egy életre szóló élménnyel hagyjuk hátra a Toba tavat és varázslatos népét. Nem túlzás azt állítani: szégyelljük magunkat, hogy mindezért csepébe aprópénzt adtunk (fizettünk) mindössze. A batakok materiálisan rettentő szegények ugyan, de lelkileg teljes és gazdag életet élnek, erről megyőződhettünk: a mosoly mindig automatikusan és szívből jött. A közösség erős: esténként mindenki a templomokban és kocsmákban összegyülve beszélgetett.


Jellemző: Délelőtt komoly szél kerekedett. Lefelé menet a faházból zengő nevetésre lettem figyelmes. Mikor leértem, a batak személyzet nagy részét az étterem mögött találtam. Az erősebb széllökések ugyanis annyira megrázta az étterem felé nyúló mangófát, hogy az érett gyümölcsök a tetőn pattanva az összegyűlt szakácsok, felszolgálók, kertészek és recepciósok irányába estek. Az ezekért folyó játékos verseny iszonyatos szórakozást jelentett az egyszerű emberek számukra. Az arra járó vendégeket is invitálták mosolyogva: beálltam hát én is. Mikor elég mangót halásztam el az orruk elől, (na jó, bevallom, néhányat kedvesen ők is kezembe nyomtak) még a naptól melegen felfaltuk Ni-vel.

Holnap nemcsak Samosirt, de az esti fapaddal Szumátrát is magunk mögött hagyjuk.


Úticél: Jakarta, Jáva szigete.

2013. július 30., kedd

19.nap Samosir

Reggel időben és kipihenten kezdtük a napot. Egérke ezúttal nem jelentkezett, csak egy gekkó vigyázta a plafonon pihenve álmunkat. A szokásos egy banános, egy sima zabkása után motort béreltünk. Elképesztő, hogyan éri meg nekik napi 2200 Ft-Rupiáért egy fiatal, 4sebességes, 110ccm-es Hondát bérbe adni, ráadásul teli tank benzinnel, (nem kell visszatankolni, mielőtt visszaviszed)!

Persze nem sokat törtük ezen kalandra éhes fejünket. A kölcsönző tiltása ellenére - bár nem kérdeztük őket, ők csak egy meghatározott szakaszt javasoltak motorozásra - mi körbe akartuk járni a szigetet. A távot 90km-re becsültem. Elindultunk hát. A fordítva működő váltót gyorsan, az ellentétes oldalon közlekedést kevésbé gyorsan szoktam meg: Ni-nek néha rám kellett szólnia, hogy ne menjek szembe a forgalommal.

Első megállóként megnéztük Sidabutar királynak sírját, annak az uralkodónak, akinek szeszélyéből a német szerzetes végül, csaknem az egész nemzet "áttérését" elindíthatta vérszomjas kannibálból hívő kereszténnyé. Történelmük, sorsuk, összefonódása megjelenik holtukban is; egymás mellett fekszenek. A sírokat kőből faragott singák őrzik, melyek groteszk, mitikus lények.
Bejárat
A hagyomány miatt nekünk is be kellett takarni magunkat ilyen "sálakkal" 
A királyi család utódainak sírja
Ezután azokat a kőszékeket akartuk meglátogatni, ahol a batakok ellenségeiket-bűnöseiket kikötözték, bevagdosott húsukat chilivel és fokhagymával dörzsölték be, mielőtt lefejezték őket, végül azonban annyira elragadott minket a sziget mindennapi hangulata, hogy nem kerestük meg azokat.
10 ember egy becakon
Mise után
Az újszülött sem maradhat ki (az anya karjaiban)
 
Több templom van itt, mint a Vatikánban
Unatkozó gyerekek mindenhol
A legszebb ruhában járnak vasárnap
Ni barátokat szerez (nézdmár egy fehér ember:-)



Délután, mikor a javasolt útszakaszon már túl voltunk, megértettük, hogy miért nem akarta a kölcsönző, hogy a szigetet megkerülve térjünk vissza. Az addig kátyúsan, szűken, de mégis létező aszfalt eltűnt, azt murvás, kavicsos, végül sziklás út váltotta fel. Több vízátfolyásnál csak egy deszkapalló volt keresztbe hajítva, melyen igencsak szorítanom kellett a kormányt. A faluk is megszűntek, csak tanyák váltogatták egymást a rizsföldekkel, sziklás-ritkás erdőkkel borított vidéken. Helyiek alig, külföldiek egyátalán nem jártak erre. Ismét kiléptünk a kitaposott ösvényről, de alaposan... Órákig haladtunk lépésben. A lehetetlen úton erőlködő kis Honda hátán utazó fehér emberek látványára a helyiek nappalijukből, fekhelyeikről hellóztak ki nekünk, gyerekek szaladtak elő integetve, mosolyogva. Anyu mindig mondta, hogy sztár leszek, ha felnövök, de szerintem nem így gondolta. :-)
Benzinszállító motor
Szegénység a sziget túlsó oldalán



Mos a család: igen, lehet itt is, így is... :-) 
Becak jár erre is
Megszünt a földút, aztán egyre csak rosszabb lett

Helyijárat
A vizibivaly a földműves legfontosabb állata
Csajok
Mivel már több, mint 100 km-t haladtunk a nemcsak járhatatlan, (mindössze néhány helyi motorossal és terepjáróval találkoztunk), de erősen emelkedő úton, tankolnunk kellett. Végre egy szakaszon megjelent ismét az aszfalt, így megálltunk egy kihaltnak tűnő "benzinkútnál", ami egy dudálás után megelevenedett: 4 kisgyerek, 3 kutya, egy csomó disznó és kismalac, valaming egy öreg néni jelent meg. A tankolás és a 190 Ft-Rúpia per liter summa kifizetése után a néni még bónuszként 3 cukrot is a kezembe nyomott. Hosszan integettek utánunk.
Benzínkút - Smart kártyát nem fogad el
Nincs önkiszolgálás - de ők legalább tudták, hol a tanknyílás :-) 
A benzinkút disznaja - a nyakában lévő fuksz nem tudjuk mire szolgál
Már több száz méter magasan jártunk a tó magasságához képest. Ugyan az összes ruhánkat és az esőruhát is magunkra húztuk, mégis dideregtünk a csigalassú haladás ellenére is. Már 5 óra felé járt, mikor végre leereszkedtünk a hegyekből és visszaértünk Tuk-Tukra.
A kis félsziget a távolban Tuk-Tuk


Rettenetesen kifáradtunk, fájt mindenünk és Ni- aki az egyenlítő mentén összehozott már valahogy egy megfázást - ismét rosszul érezte magát, valószínűleg dehidratálódott egy kissé. Addig szép formás hátsónk teljesen leamortizálódott a sziklákon pattogó motor miatt. Ráadásul - hanyagságom miatt megérdemelten - kormányt tartó kézfejeim, valamint térdeim a délelőtt még sütő napon rákvörösre égtek. De semmi sem árnyalhatta az ezen a napon tapasztaltakat. Végül több, mint 150km-t kínlódtunk végig ma, de fantasztikus volt, még fel sem dolgoztuk!

Este - kiadós vacsora után - elraktuk magunkat.

Holnap kiheverjük a mai napot a Jávai őrületre készülve.

2013. július 27., szombat

18.nap Tuk-Tuk

Éjszaka Nit egérke ébresztette álmából. Kis lábacskáival a helyi vendégszeretetről tanúlságot téve megpróbálta megmasszírozni Ni combjait a pokrócon keresztül, azonban Ő nem igazán értékelte a gesztust. Új barátunk a kevésbé sikerült wellness után a szemétben kotorászott némi fizetség után.

Többször szólongattam Tomit, hogy kelljen fel, mert valami van a házban és már rajtam mászik, de őt nyilván nem hatotta meg a dolog, nem ő érezte a lábakat magán. Csak amikor hallotta is a kukában hangosan matató lényt, kezdett el keresgélni az ágyból kivilágítva egy kis kulcstartóval... Majd kezembe nyomott egy fejlámpát, hogy később az éjszaka folyamán azzal világítsak és kergessem el az egeret, ha megint hallom, aztán újra elaludt. N.

Faházunk néhány nyilvánvaló résének kitömése után ismét zabkását reggeliztünk (hiába, a szokás nagy úr). Déletőtt Ni mindent kimosott (esküszöm próbálok segíteni, de anyatigris módjára védelmezi a mosnivalót), én pedig blogolással és fotók mentésével foglaltam el magam.

Az 1707 négyzetkilométeres Toba tó és a rajta fekvő megyényi méretű sziget földtörténetünk egyik legnagyobb hatású vulkánkitörésével jött létre 30-75000 évvel ezelőtt. Lakói a batakok, akik korábban teljesen elszigetelten, de fejlett társadalomban éltek: komoly kézművestudással, saját írással rendelkeztek. A ma mintegy 6milliónyi, híresen kedves és barátságos batakok felmenői az egyik legagresszívabb és legtávolságtartóbb nép tagjai voltak; a faluk között nem voltak ösvények, hidak, az ideérkező vallások misszionáriusai rendre csak a dárdák, nyilak hegyéig jutottak. A batakok egészen 1816-ig rituális módon, állati isteneiknek engedelmeskedve megették ellenségeik és saját, súlyosabb bűnöket elkövető társaik húsát. Ekkor azonban egy szerencsés véletlennek köszönhetően egy német misszionárius a király kegyét elnyerve, lassan megtérítette a népet. Így jöhetett létre egy keresztény felekezet, - számomra szenzációs módon - a világ legnépesebb muszlim országának kellős közepén.

Helyi batak ételek elfogyasztása után sétáltunk egy nagyot. Utikönyvünk nem tévedett, mikor azt állította, szinte halott a turizmus; minden pozitívum ellenére alig jár erre turista, üresen áll a szállások nagy része, a kis faragványokat és egyéb ajándékokat árusító boltok is panganak. A csöndet, nyugalmat szinte vágni lehet. Az utcákon gyerekek és kutyák (a kölyökkutyapopuláció elképesztő) játszanak minden mennyiségben, a falusiak nem idegenforgalomból élő része kertekben dolgozik vagy a tóban halászik. Szinte már nyálas, annyira idilli a sziget hangulata. :-) Szeretjük.
Batak csirkeragu, édes-savanyú édesvizi hal és gyümölcsturmixok - kevesbbért, mint egy McMenü
Ennek a hotelnek talán 2 házában volt vendég
Keresztény templom, egy a sok közül
Szegény batak háza: alul az istálló, felül az otthon
Most láttuk először: a banán virága
Mosolygó batak gyerekek
Keresztény batak síremlék
Vizibivaly és tulaja, hazafelé a napi munkából
Törik az angolt, de ez lényegtelen: mindenekfelett barátságosak 
A szomszédos, szintén tradicionális batak stílusú étterem
Este a teraszon lihegtük ki a stresszes napot.
A mai munka a szúnyogirtásban kimerült.
Holnap, 28-án motort bérelve bejárjuk a szigetet.

17.nap Bukit Lawang - Tuk-Tuk

Házigazdánk, Ida által elkészített zabkása belapátolása után férje, Muhdi kikísért minket a buszhoz. Jack és Putra kiugrottak még elköszönni elénk, mielőtt a kisbusz 8:30-kor elindult, rajtunk kívül francia és spanyol utazókkal jól megtömve.

Hosszú és fárasztó, 8órás utat tettünk a változatlanul rettenetesen bűzlő Medanon, kisebb, de nem kevésbé kaotikus városokon és falvakon keresztül. Az egyik pihenőnél, - ahol ismét csak elmebeteg-kamikaze indonéz sofőrünk Nasi Gorenget tömött arcába - szendergésünkből felébredve a Penangihoz hasonló súlyos hibát követtünk el. A mocskos piacon előre hámozott-szeletelt papayat ettünk, amivel megszegtük a fekáliával szennyezett vízzel fertőzött területeken járók parancsát: "főzd, süsd, hámozd meg vagy dobd el!"

Szerencsére nem lett gond, valamint - talán a helyi isten, Allah segítségével - a frontális ütközést is megúsztuk. Du. 5órakor átkompoltununk Tuk-Tuk szigetére, természetesen a szállásügynökök folyamatos rohamától kísérve.
Csordultig tömve a komp
Vadi új, használható mentőmellények
A falu hátterében füstfelhősek a hegyek a bozóttüzektől
Tuk-Tuk
1órányi szemergő esőben tett séta, több kis hotel és zimmerferi megnézése után a Carolina hotelben szálltunk meg, 2000Ft értékű Rúpia per éjszaka áron. A teraszon tett vacsora és a tegnapi blog lajhártempójú feltöltődése után, a zuhogó eső hangjaitól kísérve aludni tértünk.
Hotel bejárata
Hotel udvarra néző házai
Recepció 
Étterem 
Az általunk bérelt ház 
Szobánk
Holnap 27én felfedezzük Tuk-Tukot.